Jak vybrat střešní okno

Doba, kdy světlíky, vikýře nebo střešní okna spíchnul ve své truhlářské dílně váš známí je ta tam. Z této doby pramení i mnoho obav a obecně zažitých nešvarů, které používání těchto rukodělných výdobytků přinášelo. Vítejte v 21 století. Zkušeností se střešními okny již mají výrobci spoustu, materiály, technologie zasklívání a kontrola kvality je na míle vzdálena truhlářské dílně, kde na koleně vznikali sice unikátní, ale ne příliš praktické výrobky.

Vím, že se střešní okno montuje na střechu, ale jde to na každou?

Střešní okno dnes opravdu namontujete skoro kamkoli. Sklon střechy, druh střešní konstrukce nebo typ použité krytiny již jsou otázkou pouze volby správného typu střešního okna nebo příslušenství. Standardní sklon, na který jsou střešního okna uzpůsobena je 15° – 65° u téměř všech výrobců. Pokud je váš sklon střechy menší tedy 0-15° dá se použít nástavec pro ploché střechy. Pokud je sklon větší než 65° můžete vybrat střešní okna pro použití do větších sklonů a při sklonu 90° stojí za zvážení, zda to s touhou po střešním oknu nepřeháníte, protože sem už můžete namontovat klasické okno.

Z jakých střešních oken se dá vybírat a které se hodí právě mně.

Výběr je skutečně obří a díky mnoha variantám se vám při listování katalogy, obzvlášť pokud jste nováček, zamotá hlava. Nezoufejte, není to tak hrozné. Začneme postupně:

  1. materiál rámu:

K dispozici jsou 3 základní druhy, přírodní dřevěný rám, plastový rám a dřevěné jádro s polyuretanovou vrstvou. Dřevěná střešní okna vyžadují trochu péče a výrobci je doporučují jednou za 2 roky přetřít bezbarvým lakem, nicméně i po 8 letech bez jakékoli péče okny neteče, nekroutí se a stále perfektně plní svou funkci (z vlastní zkušenosti to můžeme říci o střešních oknech Velux, Fakro, Rooflite, Balio, Dakea a Kubeso). Dřevěný rám jistě použijete, pokud ve vašem interiéru nebo v celkovém pojetí vaší stavby hraje dřevo prim. Plastové střešní okno se hodí do koupelny a kuchyně a je naprosto bezúdržbové, když nepočítáte, že je fajn ho jednou za čas umýt. Nicméně i s četností umývání se dnes dá také něco dělat. Více toto téma rozvedu u druhů zasklení. Rám s polyuretanovým lakem se chová jako plastové střešní okno. Rám sice je vyroben ze dřeva, ale je na něm 2-4 mm silná vrstva polyuretanu. Dřevěný rám tedy dostává na svůj povrch vrstvu plastu. Jsou bezúdržbová a výborně se hodí pro ty, co chtějí sice dřevěné okno, ale přeci jen si chtějí jakoukoli péči o ně ušetřit.

  1. konstrukce:

Kyvné střešní okno je klasika, otáčí se kolem osy ve středu okna. Výklopné střešní okno má panty na horní straně a doporučuje se tam, kde je uvnitř opravdu málo místa, protože na rozdíl od kyvného nijak nezasahuje do vnitřního prostoru. Co by to bylo za pohádku, kdyby neexistovala třetí možnost. Kyvně-výklopné střešní okno. Vychytávka, která nemá jednu osu, ale dvě. Základ funguje jako kyvné okno, ale aby velká část okna nezasahovala dovnitř, posouvá se celé křídlo střešního okna směrem ven.

  1. Zasklení
  1. Doplňky

Nejdůležitějším doplňkem  je lemování, protože bez něj střešní okno prostě nefunguje. Lemování bývalo dříve součástí střešního okna. Zvlášť se prodává ze dvou důvodů. Jednak je střešní okno zdánlivě levnější a za druhé lemování musí odpovídat druhu vaší krytiny. Zajišťuje totiž to, aby vám kolem okna neteklo dovnitř. Další doplňky jsou markýzy, rolety žaluzie a spoustu dalších vychytávek s jejichž nabídkou se výrobci vyloženě předhánějí a pomáhají redukovat přemíru slunečního záření.

 Jak zkrotit horko, zimu a rosení střešního okna.

Jak zkrotit přehřívání.

Když máte dům na jižní stranu a v létě je v podkroví tepleji než je příjemné, můžete si pořídit markýzy na střešní okna na jižní straně. Markýza se na rozdíl od rolety montuje na vnější stranu střešního okna a tak může lépe bránit prostupu tepla dovnitř. Pomůže i lepší zasklení. Trojsklo nebo čtyřsklo vás od horka také lépe uchrání, vždy se však použití oné markýzy nebo rolety vyplatí. Pokud máte izolaci střechy nedostatečnou, nepomůže vám ani toto řešení a horko v podkroví prostě mít budete, protože teplo se k vám dostává průchodem přes střechu. Existuje lék i na toto – zasaďte si před domem listnatý strom. V létě stíní a v zimě opadá a prostupu světla téměř brání jen minimálně.

Jak se bránit zimě.

Zimu z podkroví vyženete tak, že si zatopíte a použijete okna, která teplo nepustí ven. Ideální je použití trojskla. Existují i další možnosti, Můžete si připlatit za verzi WD, která se od standardu liší tvrzeným polystyrenovým blokem okolo rámu. To je u výrobků ROTO. Jiní výrobci používají zateplovací manžety, izolační pásky a podobně. Všechny tyto doplňky brání vzniku tepelných mostů a pomohou vám teplo udržet doma. V naprosté většině případů si s úbytkem tepla lámat hlavu nemusíte, dvojsklo bohatě postačuje.

Rosení už není problém.

Pokud pod střešní okno umístíte topení, stejně tak jako u standardního okna, skleněná tabulka se prostě rosit nebude. Pokud je v místnosti opravdu vysoká vlhkost použijte trojsklo to se tolik nerosí nebo se pokuste vlhkosti nějak zbavit, třeba tím, že budete pravidelně větrat. V koupelně a kuchyni je to s vlhkostí složitější. Jsou to zpravidla menší místnosti, a díky tomu se teplot a vlhkost mění rychleji. Jednoduchý ukazatel, který vás upozorní je, že pokud máte po sprchování zamlžené zrcadlo, okno se vám jistě rosit bude. V tom případě spíše zvolte plastové nebo polyuretanové provedení střešního okna. Podrobný článek o tom jak je to s rosením si můžete přečíst zde.

 Kde najdu střešní okno s ideálním poměrem cena výkon.

Těžká otázka pro každého je to optimum jinde. Obecně platí, že ušetříte, když si střešní okno koupíte v eshopu a montáž si zajistíte svépomocí nebo od firmy. Nakupovat Je dobré až přesně víte jaká střešní okna chcete, doporučujeme rozměry zkonzultovat s osobou, která bude okna montovat, nebo si to prostě změřit osobně. V eshopech jsou již zvyklý na dotazy a pokud něco nevíte, napište nebo zavolejte do vámi zvoleného eshopu. Přeci jen zkušenosti mají a rádi poradí. Jak se dostat na co nejnižší cenu a jak se nenechat napálit se dočtete v článku „Na co dát při nákupu pozor“

Co se výkonu týče jsou zde 3 hlavní výrobci Velux, Roto a Fakro každá z nich pracuje na výzkumu a rok od roku jsou jejich výrobky lepší, trvanlivější, odolnější a ekologičtější. Z čehož Velux by se dalo značit jako výkonné maximu. Ostatní prominou, ale kvalita, množství doplňků a možnosti použití elektrického systému ovládání a řídících jednotek je úžasný. V loni to zase bylo Fakro, které se předvedlo se střešním oknem se 4. násobným zasklením pro pasivní domy a podobně.

Tedy toto je největší výkon co se kvality, spolehlivosti a záruk týká. Ostatní výrobci jsou si zřejmě vědomi, že jejich jméno ještě není na takové úrovni nic méně kvalitou zpracování, jsou naprosto srovnatelní a to jsou Rooflite, Kubeso, Dakea. Poskytují solidní záruky a jsou skvělou volbou a obzvláště pak v plastových provedeních. Je to také vhodná volba pro lidi, kteří chtějí koupit více oken s lepšími izolačními vlastnostmi. Střešní okno s trojsklem zde pořídíte jako dvojsklo u Veluxu.

Nejnižší výkon dostanete, když řeknete známému z truhlářské dílny a všemi prostředky vás budu odrazovat od této varianty J

Zvláštní kategorii tvoří domácí výrobci oken.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Nejnovější příspěvky

Nejnovější komentáře